Jak zadbać o siebie? Profilaktyka wypalenia zawodowego w pracy Nauczyciela

Zawód nauczyciela należy do grupy zawodów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypalenia zawodowego. Związany jest z dużą odpowiedzialnością, stresem i podatnością na opinię publiczną. Dodatkowo, często ambicje oraz kreatywność nauczycieli blokowana jest przez system, w którym są osadzeni. Wszystko to (i na pewno wiele więcej) w połączeniu z indywidualnymi zasobami jednostki może prowadzić do zniechęcenia i wyczerpania – a docelowo do wypalenia zawodowego.

Niezwykle ważna jest znajomość własnych możliwości oraz umiejętność odczytywania sygnałów płynących z organizmu. Wcześnie zauważone i rozpoznane symptomy świadczące o wypaleniu zawodowym dają możliwość do poprawienia własnego funkcjonowania i przeciwdziałania wypaleniu w przyszłości.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Najogólniej mówiąc wypalenie zawodowe to stan całkowitego wyczerpania organizmu. Powstaje w wyniku przeciążenia emocjonalnego i fizycznego, którego źródło ma miejsce w środowisku pracy. Może być wynikiem natłoku obowiązków, dużego stresu czy poczuciem bezsensu z wykonywanej pracy. Często występuje wśród tzw. zawodów pomocowych – związanych z pracą z drugim człowiekiem.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Przyczyn wypalenia zawodowego jest wiele i nie sposób wskazać je wszystkie. W dużej mierze zależy to od indywidualnych charakterystyk danej osoby – m.in. odporności psychicznej i zasobów. Niemniej jednak wypalenie zawodowe może spotkać każdego i dobrze jest znać jego przyczyny, by w miarę możliwości – w przyszłości móc minimalizować lub unikać okoliczności przybliżających nas do stanów wyczerpania pracą.

Jakie mogą być przyczyny wypalenia zawodowego?

 • długotrwałe natężenie na stres
 • trudności interpersonalne
 • przeciążenie obowiązkami
 • brak sukcesów i utrata poczucia sprawczości
 • bezradność
 • brak satysfakcji z wykonywanej pracy (w tym m.in. niskie wynagrodzenie)

Symptomy charakteryzujące stan wypalenia zawodowego

Podobnie jak w przypadku przyczyn, istnieje długa lista objawów wypalenia zawodowego. Rozpoznanie wymaga dużej znajomości siebie i własnego organizmu. Osobom dotkniętym wypaleniem zawodowym często towarzyszy poczucie bezsensu wykonywanej pracy. Przeżywają chroniczny stres związany z miejscem pracy oraz niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań. Funkcjonują w atmosferze wyczerpania emocjonalnego, mają obniżone poczucie własnej wartości i kompetencji zawodowych.

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. To, jaką strategię przyjmiesz jest sprawą indywidualną. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, aby poczuć się dobrze. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań, które w trosce o dobrostan psychiczny i fizyczny możesz wdrożyć już dziś!

5 sposobów na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu

 1. Dbaj o zdrowy balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
 2. Praktykuj wdzięczność. Postaraj się każdego dnia znaleźć chociaż jedną rzecz, za którą możesz być wdzięczny/wdzięczna.
 3. Pamiętaj o zdrowym egoizmie. Zadbaj o chwilę tylko dla siebie każdego dnia.
 4. Pielęgnuj swoje hobby i rozwijaj zainteresowania.
 5. Stosuj metody relaksacyjne. Zapewnij sobie czas na odpoczynek.

Pamiętaj! Nie ma ludzi idealnych. Daj sobie przyzwolenie na popełnianie błędów. To dzięki nim możemy stale się rozwijać i iść do przodu. Miej na uwadze, że tylko opiekując się sobą (w pierwszej kolejności) jesteśmy później w stanie pomagać innym.

 

Źródła:

 1. Znańska-Kozłowska, K. (2013). Wypalenie zawodowe – pojęcie, przyczyny i objawy. Dostępny w internecie: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171356705

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze