Sytuacje trudne. Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze stresem?

Przywrócenie równowagi na ogół odbywa się poprzez samoregulację. Jeśli jednak pojawia się trudność w wyciszeniu organizmu i poradzeniu sobie z sytuacją trudną warto mieć w zanadrzu strategie radzenia sobie. 

Zjawisko stresu dziecięcego 

Stres jest nieodzownym elementem życia każdego z nas. Oznacza to, że stresu i niepokoju doświadczają również dzieci. Jeszcze przed narodzinami stres matki przenika wraz z hormonami do organizmu dziecka. Z momentem przyjścia na świat na stres jesteśmy narażeni już bezpośrednio.  Wydawać by się mogło, że życie dziecka przebiega bezproblemowo – czym zatem mają się stresować? Stres u najmłodszych związany jest najczęściej z trudnymi emocjonalnie sytuacjami. Stresujące mogą okazać się także codzienne bodźce czy drobne zmiany, które przekraczają możliwości radzenia sobie w jakie na dany moment wyposażone jest dziecko. 

Trzy obszary do pracy 

Świadomie największy nacisk kładziemy na pojęcie stresu. Wychodząc z założenia, że stres towarzyszy każdej sytuacji odczuwanej jako trudna, z którą przyjdzie zmierzyć się naszym podopiecznym niezwykle istotne wydaje się być zwiększanie świadomości dzieci w zakresie skutecznych metod radzenia sobie ze stresem. Poznawcza zmiana nastawienia do sytuacji trudnej polega na próbie modyfikacji podejścia do doświadczanej trudności. Zamiast koncentrować się na niepowodzeniach staramy się wyszukać plusy danej sytuacji. W pracy z dziećmi przydatne może okazać się rozłożenie sytuacji trudnej na czynniki pierwsze. Takie rozwiązanie proponuje Joanna Węglarz w opracowanym przez siebie modelu SOWA. Ogromne znaczenie ma także psychoedukacja. Zwiększanie świadomości dzieci w kontekście rozumienia problemu i dostępnych strategii radzenia sobie. Pokazanie naszym podopiecznym jakie narzędzia mogą wykorzystać do rozwiązania trudnej sytuacji – narzędziem jest m.in. prośba o pomoc! 

Cudowna moc relaksacji 

Do najprostszych metod radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi są techniki oddechowe. Nie wymagają dużego przygotowania czy dodatkowych narzędzi oraz przynoszą relatywnie szybkie rezultaty. Zastosowanie technik relaksacyjnych pozwala w szybki sposób wyciszyć organizm i uspokoić układ nerwowy. Przykładowe metody relaksacyjne to m.in. trening autogenny Schultza, relaksacja Wintreberta czy Bajkoterapia. 

Propozycje ćwiczeń z zakresu radzenia sobie w sytuacjach trudnych 

Istnieje wiele metod, których nauka może ułatwić dziecku radzenie sobie w sytuacjach trudnych. Poniżej nasze propozycje: 
  • SOWA – mądra głowa 
  • Proszenie o pomoc 
  • Raz, dwa, trzy – oddychamy! 
 Zaciekawiona/y? Zajrzyj do książki i dowiedz się więcej o ćwiczeniach z zakresu radzenia sobie z sytuacjami trudnymi! Zapraszamy też na szkolenie Trener Metod Relaksacyjnych dla Dzieci. Źródła: 
  1. Węglarz J., Bentkowska D. (2020). Trening Umiejętności Społecznych Dzieci i Młodzieży. Przewodnik dla Terapeutów. 

Ta witryna używa plików cookie, aby móc wyświetlać Tobie najlepiej dopasowane treści. Dowiedz się więcej o polityce plików cookie