Fakty i mity na temat Autyzmu

Dobrą informacją jest to, że wraz ze zwiększaniem się świadomości społecznej coraz więcej osób łamie istniejące stereotypy. Osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu coraz częściej pojawiają się w filmach, serialach czy książkach. Powszechne myślenie zmienia się też dzięki działalności samorzeczników, czyli osób będących w spektrum mówiących o tym, jak wygląda życie z ich perspektywy. Nierzadko są to osoby znane, które swoimi słowami trafiają do dużego grona odbiorców. 

Obalamy MITY 

Jednym z częściej pojawiających się przekonań na temat autyzmu jest to, że dziecko ze spektrum autyzmu w ogóle się nie komunikuje. Odpowiadamy – nie ma takiej możliwości! Każde zachowanie jest komunikatem. Niektóre osoby używają mowy, inne komunikują się krzykiem czy wycofaniem. Każde zachowanie odczytane prawidłowo jest formą komunikacji. Oznacza to, że stwierdzenie dziecko ze spektrum autyzmu się nie komunikuje to MIT.   

Kolejny MIT, który w naszym odczuciu często jest powielany i jest książkowym przykładem krzywdzącego stwierdzenia to dziecko ze spektrum autyzmu nic nie rozumie. Prawda jest taka, że dziecko ze spektrum czasem może nie rozumieć mowy, wszystkich używanych słów czy skomplikowanych zwrotów, ale absolutnie nie oznacza to, że nie rozumie nic. Dziecko ze spektrum na swój sposób rozumie emocje własne i innych oraz otaczający świat. Zwykle rozumie znacznie więcej niż nam się wydaje. Zadaniem dorosłych jest znalezienie odpowiedniego sposobu i języka, który umożliwi komunikację z dzieckiem z poszanowaniem jego potrzeb i z uwzględnieniem możliwości.  

Nie sposób opisać wszystkich mitów, które na przestrzeni lat wytworzyły się wokół zaburzeń ze spektrum autyzmu, dlatego zdecydowaliśmy się omówić dwa wspomniane. Aby jednak pokazać czytelnikom, jak wiele błędnych przekonań funkcjonuje wrzucamy także listę najpopularniejszych poniżej.  

 Mity na temat Autyzmu 

  1. Autyzm dotyczy tylko dzieci 
  2. Osoby z autyzmem są agresywne 
  3. Wszystkie osoby z autyzmem są takie same 
  4. Osoby z autyzmem nie mają żadnych zainteresowań 
  5. Nie ma czegoś takiego jak autyzm 

A Wy? Z jakimi przekonaniami na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu spotkaliście się w swoim środowisku? Dajcie znać w komentarzach. Wspólnie obalajmy krzywdzące MITY!  

Jakie są FAKTY? 

FAKTEM natomiast jest to, że osoby ze spektrum mogą mieć różny stopień zaburzeń komunikacyjnych. Jedno dziecko będzie mówiło sprawnie, drugie posłuży się tylko pojedynczymi słowami a trzecie w ogóle nie będzie w komunikacji używało mowy. Wariantów jest mnóstwo. Każde dziecko może komunikować się w inny sposób. Bardzo ważne jest, abyś Ty jako terapeuta, nauczyciel czy opiekun zrobił dokładną analizę tego, na jakim poziomie jest komunikacja i jakie obszary wymagają wsparcia. 

Każda osoba z autyzmem jest inna. Nie ma patentów czy trików, które na pewno sprawdzą się za każdym razem – nadrzędną kwestią jest indywidualne podejście do dziecka. Bliskie jest nam zdanie – Jeśli poznałeś jedną osobę z autyzmem, to poznałeś jedną osobę z autyzmem. Wrzucając każdą osobę ze spektrum autyzmu do jednej szufladki możemy tę osobę bardzo skrzywdzić  

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktów i mitów odnoszących się do zaburzeń ze spektrum autyzmu? Koniecznie sprawdź serię Alfabet Autyzmu na naszym kanale Fabryka Relacji! ❤️