Joga w przedszkolu – to ma sens!

O korzyściach z jogi dla przedszkolaków

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci często po raz pierwszy rozstają się na dłużej z rodzicami, przebywają kilka godzin, uczą się samodzielności i przestrzegania norm społecznych, zaczynają budować swoją tożsamość, dostrzegają podobieństwa i różnice wśród ludzi, kształtują swoją osobowość, a także nawiązują pierwsze przyjaźnie.

Czy to łatwe zadania? Nie, zwłaszcza dla kilkuletniego człowieka. I nawet jeśli jest to najlepsza placówka na świecie z cudownymi nauczycielami, to normalne, że dzieci w tym wieku często doświadczają przestymulowania sensorycznego, stresu czy też skrajnych i szybko zmieniających się emocji.

Jak wspomóc dzieci w radzeniu sobie z tymi doświadczeniami? Można stosować wiele metod i strategii, jednak dziś chcielibyśmy opowiedzieć o metodzie opartej na pracy z ciałem i oddechem.

Joga dla dzieci to zbiór metod i technik oddziałujących na sferę fizyczną, psychiczną i społeczną.

Są one przedstawione dzieciom w formie zabaw, które stymulują prawidłowy rozwój psycho – fizyczny, kreatywne myślenie oraz ukazują twórcze sposoby spędzania czasu wolnego. Jest to „Zabawa w jogę”. Trzeba więc zapomnieć o dorosłej wersji jogi, w której kilka minut trwa się w asanach zachowując ciszę. Na jodze dla dzieci jest dobra zabawa, poznawanie swojego ciała, uśmiech i próby wsłuchiwania się w siebie. Trudno też o perfekcjonizm, lepiej zostawić go za drzwiami sali do jogi dla dzieci.

Podczas jogi w przedszkolu można wykorzystać to co znajduje się w sali: maskotki, piłki, figurki i zdjęcia zwierząt. Do jogi można również zaadaptować znane przedszkolne zabawy jak np. „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy” czy „Głuchy telefon”. To naprawdę nic trudnego J

Ale dlaczego w ogóle warto zapoznać przedszkolaki z jogą?

  1. Joga pomaga uwalniać energię w akceptowalny i konstruktywny sposób, a jak wiadomo energii przedszkolakom nie brakuje.
  2. Joga doskonali naśladownictwo, koncentrację i uważność, czyli umiejętności potrzebne do osiągnięcia gotowości szkolnej.
  3. Joga pozwala nawiązać kontakt ze swoim ciałem, uczy odczytywać sygnały które ciało do nas „wysyła”, a także uspokoić układ nerwowy po intensywnym dniu w przedszkolu.
  4. Joga obniża napięcie psycho – fizyczne i wzbogaca strategie wykorzystywane podczas sytuacji trudnych, stresujących czy lękowych, które zdarzają się już przedszkolakom, ale wiedza ta zostanie z dziećmi nawet do dorosłości.
  5. Joga poprawia napięcie mięśniowe i zmysł równowagi, dzięki czemu dzieci mogą szybciej osiągnąć gotowość do nauki pisania oraz podejmowania wyzwań sportowych (np. jazda na 2 kołowym rowerze).
  6. Joga uczy świadomego oddechu, dzięki czemu przedszkolaki praktykujące jogę mogą lepiej radzić sobie z ćwiczeniami logopedycznymi, łagodniej przechodzić dolegliwości układu oddechowego, a także poprawi się ich jakość i ilość snu.
  7. Joga rozwija umiejętności społeczne, gdyż dzieci w bezpiecznej atmosferze spędzają ze sobą miło czas, ćwiczą umiejętności komunikacyjne, a także uczą się samoświadomości i empatii.

Jeśli chcesz, aby Twoi podopieczni mogli kształtować umiejętności opisane powyżej, a więc chcesz się dowiedzieć jak wprowadzić dzieci w świat jogi i uważności to zapraszamy na kurs:

Bibliografia:

  • „Joga dla dzieci i ich dorosłych” K. Priore Ghannam
  •  „Dino joga, czyli jak opanować dziecięce emocje” Lorena V. Pajalunga