Gry i zabawy w kreatywnej pracy z dzieckiem

Wzbudzić w dziecku zainteresowanie i podtrzymać jego uwagę to nie lada wyzwanie. Jako nauczyciele czy opiekunowie staramy się przekazać naszym podopiecznym wartości, reguły oraz wiedzę, które przygotowują ich do życia w społeczeństwie. Wiedząc, że nic nie ma takiej mocy jak motywacja wewnętrzna staramy się, by sposób pracy z dzieckiem był na tyle interesujący, że mali odkrywcy sami będą wykazywali chęć do zgłębiania tajników przekazywanych przez nas w procesie wychowania i edukacji treści.

Czy motywacja wewnętrzna ma znaczenie?

W prostym podziale wyróżniamy dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna opiera się na zachęcaniu poprzez oferowanie czegoś w zamian. W przypadku dzieci motywacją zewnętrzną może być nagroda w postaci ulubionej zabawki otrzymana po pożądanym przez opiekuna zachowaniu.Motywacja wewnętrzna, która w naszym odczuciu jest kluczowa w procesie wychowania i edukacji to pobudzenie do działania ugruntowane zainteresowaniem do wykonywania danej czynności. Jej wzbudzenie jest znacznie trudniejsze i wymaga od nauczyciela kreatywności. Pojawia się pytanie w jaki sposób prowadzić zajęcia, aby wzbudzać sympatię, zainteresowanie i chęć rozwoju w uczniach?

Kreatywne gry i zabawy. 5 przykładowych sposób pracy z dzieckiem.

Słowem, które nigdy nie powinno nas opuszczać w kontakcie z dziećmi niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicem, opiekunem czy nauczycielem jest zainteresowanie! Pamiętaj o tym, że dziecko jako mały odkrywca stale eksploruje. Zadaniem dorosłych jest podtrzymanie w nim chęci odkrywania – wszystko inne możemy zbudować na tym gruncie!

5 propozycji kreatywnej zabawy z dzieckiem

  1. Odgrywanie scenek
Prezentowanie określonych sytuacji z podziałem na rolę czy zabawa w teatrzyk może być niezwykle ciekawym sposobem na naukę norm społecznych. Ważnym elementem takiej formy zabawy jest omówienie razem z grupą odegranych sytuacji. Aby jeszcze bardziej kreatywnie podejść do zadania możecie wcześniej wspólnie przygotować scenografię i rekwizyty potrzebne do danej sceny!
  1. Wspólny ogródek
Wspólne sadzenie warzyw czy kwiatów nie tylko jest świetną zabawą, ale stanowi okazję do rozwijania z dziećmi współpracy! Dodatkowo, dzieci mogą nauczyć się o tym, jak należy dbać o rośliny, spędzą czas na świeżym powietrzu i wrócą do domu dumne ze swoich osiągnięć.
  1. Poszukiwanie skarbów
Możecie zacząć od narysowania mapy prowadzącej do zaginionego skarbu. Następnie w podziale na grupy podążacie za wskazówkami aż do momentu odnalezienia tajemniczego pakunku. Zabawa w poszukiwanie skarbów jest świetnym sposobem rozwijającym umiejętność współpracy. Dodając elementy zagadek na mapie możesz także utrwalać z dziećmi treści, których wcześniej uczyliście się na lekcji.
  1. Co by było gdyby?
Osoba prowadząca zabawę rozpoczyna pytaniem „Co by było gdyby…?” – w miejsce kropek możecie wstawić cokolwiek przyjdzie Wam do głowy! Może to być także słowo nawiązujące do tematu lekcji. Zadaniem grupy jest odpowiedź na pytanie. Tworzy się burza mózgów – wiadomo ile głów tyle pomysłów. Wspólnie możecie omówić podawane przez dzieci zakończenia.
  1. Tworzenie opowiadania
Siadacie w kółku. Osoba rozpoczynająca zaczyna słowami „dawno, dawno temu…”. Następnie każda kolejna osoba dodaje jedno słowo. Uczestnicy po kolei powtarzają historię dodając coś od siebie – tym sposobem wspólnie piszecie opowiadanie. Miłym akcentem będzie zapisanie tego opowiadania na koniec z podpisem autorów i umieszczenie w klasie, np. na tablicy korkowej.Wszystkie poruszone przez nas zagadnienia opierają się na solidnym fundamencie jakim jest relacja. Dobry kontakt z dzieckiem, oparty na zaufaniu i wzajemnym szacunku stanowi grunt do dalszej pracy i rozwoju. O tym, jak ważne są relacje i w jaki sposób rozwijać u dzieci umiejętności społeczne możecie dowiedzieć  się więcej na szkoleniu Trener TUS. Zapraszamy!Źródła:
  1. https://mamopracuj.pl/10-pomyslow-na-kreatywne-zabawy-z-dziecmi/
  2. https://www.sp51.bytom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=256&Itemid=1999