Trudne emocje – co oznacza bycie rodzicem w czasie pandemii?

Bycie rodzicem wiąże się z dokonywaniem wyborów, w których często przedkładamy dobro dziecka nad własnym samopoczuciem. Zdarza się, że skupieni na opiece zapominamy o własnych emocjach i potrzebach. Nieprzewidywalny czas pandemii, związana z nią izolacja i obostrzenia sprawiły, że bycie rodzicem stało się trudniejsze niż dotychczas. Stres, lęk, niepewność towarzyszyły każdemu z nas na co dzień. Dodatkowym wyzwaniem była edukacja zdalna – o jej wpływie na dzieci i młodzież możecie przeczytać w naszym ostatnim artykule. W wielu przypadkach rodzice musieli pogodzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi i pomocą w lekcjach. Nic dziwnego, że przy takim natłoku obowiązków mogli oni doświadczać trudnych emocji, często kojarzonych z pełnioną przez siebie rolą rodzica. 

Przyczyny i objawy wypalenia rodzicielskiego. 

Mechanizm wypalenia rodzicielskiego jest podobny do powszechnie znanego wypalenia zawodowego. Cechą wspólną obu konstruktów jest ścisły związek ze stresem oraz wymaganiami przewyższającymi możliwości jednostki. Zbyt wiele obowiązków, stres i zaniedbanie własnych potrzeb prowadzą do rozwoju złości i frustracji. Rodzic stopniowo nabiera poczucia, że nie jest wystarczająco dobry i nie wywiązuje się ze swojej roli. Oddala się od dziecka, niechęcią reaguje na jego prośby i dążenie do kontaktu. Jednocześnie pojawia się poczucie winy – rodzic ujawniając trudne emocje ma poczucie, że nie powinien tego robić. Skutkuje to mechanizmem błędnego koła, który ciężko jest przerwać.  

Jak rozpoznać wypalenie rodzicielskie? 

Mówiąc o wypaleniu rodzicielskim należy odnieść się do trzech sfer funkcjonowania –fizycznej, myślenia oraz emocji. Biorąc pod uwagę zmiany w każdym z wyżej wymienionych obszarów o wypaleniu rodzicielskim może świadczyć: 
 • przemęczenie i wyczerpanie psychofizyczne 
 • brak energii 
 • zaburzenia snu i apetytu 
 • obniżona odporność 
 • negatywne myślenie o sobie i zwątpienie w swoje kompetencje rodzicielskie 
 • wzmożona drażliwość 
 • dystans emocjonalny (wobec dziecka i/lub partnera) 
 • poczucie winy 
 • dążenie do izolacji

Zanim będzie za późno. 5 sposobów na zaopiekowanie się sobą. 

Wypalenie rodzicielskie może dotknąć każdego. Nie jest to niczym rzadkim czy wstydliwym. Najważniejsze jest umieć sobie z tym poradzić! Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na odzyskanie równowagi. Na każdego działa co innego, dlatego tak ważne jest wsłuchanie się we własne potrzeby i dostosowanie strategii, która najbardziej Ci odpowiada. Poniżej kilka naszych propozycji na działanie w sytuacji wypalenia rodzicielskiego.  

5 sposobów na zaopiekowanie się sobą: 

 1. Dbaj o zachowanie zdrowego balansu między pracą a życiem rodzinnym. 
 2. Spróbuj metod relaksacyjnych. 
 3. Pielęgnuj swoje hobby. 
 4. Pamiętaj, że czasem możesz odpuścić. 
 5. Zaakceptuj swoje uczucia i nie wstydź się tego, co czujesz. 
Pamiętaj, że zawsze najlepiej jest działać zanim wydarzy się coś złego. Wszystkie wybrane przez siebie sposoby możesz wykorzystywać jako profilaktykę! Po więcej strategii sięgnij do naszego darmowego ebook ’a.