Kiedy dziecko się złości, jego serce zaczyna bić szybciej, oddech przyspiesza, zaciskają się zęby, a ciało się napina. Dziecko nie rozumie, co się z nim dzieje. Nie wie, jak zareagować, aby rozładować to napięcie. Dlatego krzyczy, płacze, wije się po ziemi, a czasem nawet rzuca zabawkami czy bije inne dzieci. Skąd bierze się ta emocja? Złość pojawia się, gdy jakaś potrzeba, bezpieczeństwo lub szacunek dla samego siebie są zagrożone.
Złość bywa pożyteczna. Motywuje do zmiany, do obrony siebie i innych. Problemem jest więc nie to, że dziecko się złości, tylko to, jak tę złość manifestuje. To do nas, dorosłych należy nauczenie dzieci jak regulować emocje w sposób akceptowalny społecznie. W tym artykule dowiesz się, jak reagować na złość dziecka i poznasz przydatne techniki, które pozwolą zapanować Ci nad pociechą.
Pozwól dziecku wyrzucić z siebie złość, ale pamiętaj, że akceptacja emocji nie oznacza zgody na każde powodowane nią postępowanie. Istnieją sprawdzone sposoby na rozładowanie złości u dzieci:
Ustal granice, których nie można przekroczyć, nawet jeśli dziecko się złości — konsekwentnie się ich trzymaj. Wyraźnie powiedz, że bezwzględnie nie wolno bić, wyrywać zabawek ani niszczyć rzeczy innych dzieci. Przećwicz stosowanie tych zasad w formie zabawy lub gier.
Sięgnij po książki i bajki edukacyjne, których bohaterowie się złoszczą. Rozmawiajcie o tym, jak sobie z tym radzą, które rozwiązania są pozytywne i nie krzywdzą innych. W przypadku złości u dzieci w wieku szkolnym trzymaj z rodzicami wspólny front. Jeżeli te same zasady będą panowały w czasie lekcji i po nich, maluch szybciej je zaakceptuje.
Dlatego edukuj rodziców o tym, jak ważna jest konsekwencja i pełna szacunku rozmowa, atmosfera w domu i pozytywny przykład zachowań. Podsuń im ciekawą literaturę, na przykład ten artykuł czy inne materiały na naszym blogu.
Aby poradzić sobie ze złością u dzieci, najpierw musi przyjść zrozumienie, czym jest ta emocja. Wtedy łatwiej będzie Ci zachować spokój i konsekwencję, by pomóc swoim podopiecznym. A jeżeli potrzebujesz więcej informacji o tym, jak radzić sobie ze złością i innymi „trudnymi” emocjami, zapisz się do dostępnego na naszej stronie internetowej newslettera. Przedstawione są tam m.in. sposoby na rozładowanie złości u dzieci.
Złość u dzieci jest naturalnym zjawiskiem, które może być pożyteczne — motywuje je do zmiany i obrony. Kluczem jet nauczenie pociech tego, jak prawidłowo regulować tę emocję. Podstawowym krokiem jest akceptacja złości i zachowanie spokoju. Bardzo istotne jest też oddzielenie zachowania od samego dziecka i skupienie uwagi na poszkodowanych w przypadku wybuchu agresji.
Po napadzie złości najlepiej porozmawiać z dzieckiem o zaistniałej sytuacji i pochwalać jego postęp. Zapobieganie napadom takiej emocji obejmuje ustalenie granic i konsekwentne ich przestrzeganie. Warto do tego dodać edukację poprzez książki i rozmowy, a także spójne podejście w domu i szkole. Priorytetem jest też zrozumienie złości jako emocji. Dzięki temu można skuteczniej pomagać dzieciom w radzeniu sobie z nią.
Źródła:
1. Cole, P.M., Hall, S.E.: Emotion dysregulation as a risk factor for psychopathology. In: T.P. Beauchaine, S.P. Hinshaw (eds.).Child and adolescent psychopathology (265–298), 2008, Hoboken, NJ: Wiley & Sons;
2. Cole, P.M., Luby, J., Sullivan, M.W.: Emotions and the Development of Childhood Depression: Bridging the Gap. Child Development Perspectives,2 (3), 141–148, 2008;
3. John-Steiner, V., Mahn, H.: Sociocultural approaches to learning and development: A Vygotskian framework. Educational Psychologist, 31 (3/4), 191–206, 1996;
4. Modzelewski P., Osowiecka M.: “Rola regulacji emocji u dzieci i młodzieży”. Czasopismo Pedagogiczne 4:7-15, 2017.
jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 09:00-15:00