Mali podopieczni stale motywują nas do rozwoju i poszukiwania coraz to nowych sposobów pracy. Naszym zadaniem jest stworzenie dziecku przestrzeni do swobodnego odkrywania świata i podtrzymania w nim pierwotnej ciekawości i kreatywności. Nasuwa się zatem pytanie – jak włączyć kreatywność do codziennej pracy z dziećmi?
W literaturze pojawia się wiele definicji kreatywności, ponieważ jest ona pojęciem złożonym i wieloaspektowym. W skrócie można ją jednak opisać jako zdolność bądź proces tworzenia nowych, oryginalnych i wartościowych rozwiązań, pomysłów bądź wytworów mających zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Kreatywność związana jest z myśleniem elastycznym, niekonwencjonalnym — to też zdolność do łączenia istniejących elementów w nowe konfiguracje. Stanowi formę myślenia, które prowadzi do powstawania nowych i oryginalnych rozwiązań. Opiera się na twórczym postrzeganiu otaczającego świata, zabawie i otwartości.
W obszarze pracy z dziećmi i pedagogiki kreatywność odgrywa szczególną rolę, gdyż pomaga w rozwijaniu umiejętności myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów, adaptacji do zmian i odkrywania nowych dróg do osiągania celów. Co istotne, kreatywne podejście do nauczania stwarza przestrzeń, w której dzieci mogą eksperymentować, zadawać pytania, odkrywać, tworzyć i wyrażać siebie. Dodatkowo kreatywność ma też bliski związek z wyobraźnią i postrzegania rzeczywistości w innych sposób niż jest to powszechnie przyjęte.
Kreatywny nauczyciel ma szansę rozbudzić w dzieciach wewnętrzną motywację do szukania odpowiedzi na pytania, które napotkają na swojej drodze. Ciekawe, angażujące i nieszablonowe zajęcia stanowią dla dzieci rodzaj przygody — to wychodzi poza schematyczny klimat szkoły. Kreatywny nauczyciel to osoba mająca wyjątkowe cechy — sprawia, że staje się inspiracją dla swoich uczniów. Wyróżnia się m.in. tym, że jest otwarta na nowe pomysły, propozycje i różnorodne sposoby rozwiązywania problemów.
Ciekawość kreatywnego nauczyciela sprawia, że jest w stanie zauważyć punkt widzenia inny niż własny, co pozwala na lepsze zrozumienie perspektywy ucznia. To też osoba cechująca się nieszablonowym myśleniem, co pozwala wychodzić poza utarte schematy i poszukiwać innowacyjnych rozwiązań. Kreatywność takiego nauczyciela jest wolna od stereotypów, co sprawia, że potrafi tworzyć unikalne i dostosowane do potrzeb uczniów zajęcia.
Kreatywny nauczyciel potrafi zrozumieć swoich uczniów i wzbudzić w nich wewnętrzną motywacją do odkrywania świata. Do tego celu wykorzystuje angażujące i niekonwencjonalne metody nauczania. Tworzy też dla dzieci atmosferę przygody wykraczającą poza schematy szkolne. Mowa tutaj o nauczycielu, który potrafi zainspirować dzieci do zadawania pytań, poszukiwania odpowiedzi i samodzielnego rozwiązywania problemów. Jeżeli chcesz rozwijać swoją kreatywność w pracy z dziećmi, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
Wymienione wyżej cechy to tylko kilka z możliwych charakterystyk. Nie chcemy zamykać w sztywnych ramach postawy, którą cechuje kreatywność. Zaufaj swojej intuicji, otwórz się na dzieci, wsłuchaj w ich potrzeby i działaj! Jeżeli chcesz rozwijać się jako kreatywny nauczyciel, zapoznaj się z tym kursem. Dzięki niemu nauczysz się, jak inspirować dzieci i zachęcać je do nauki.
Aby poznawać świat dorośli oraz dzieci robią to za pomocą zmysłów. Oznacza to, że używają różnych kanałów percepcji, m.in. wzroku, słuchu, dotyku. Poprzez wybieranie kreatywnych rozwiązań, czyli angażując w codziennej pracy z dziećmi aktywności różnego typu, tworzymy naszym podopiecznym środowisko pełne możliwości. Tym sposobem równocześnie z nauką przekazujemy dzieciom w sposób pośredni znacznie więcej umiejętności, niż mogłoby się nam wydawać.
Kreatywność jest kluczowa w procesie rozwoju dzieci na wielu płaszczyznach. Poprzez zachęcanie do myślenia innowacyjnego, kreatywne podejście do pracy z pociechami stymuluje ich zdolności poznawcze i umiejętność rozwiązywania problemów. Dzieci, które stykają się z różnorodnymi aktywnościami i zadaniami wymagającymi kreatywności, uczą się elastycznego myślenia.
Wiesz już, jak duże znaczenie ma kreatywność w pracy z dziećmi i znasz cechy charakteryzujące kreatywnego nauczyciela. Pamiętaj, że odkrycie w sobie radości, ciekawości i chęci to podstawa do wprowadzenia w swoją pracę elementów kreatywności. Zastanawiasz się, jakie gry i zabawy możesz zaproponować dzieciom w duchu kreatywnego myślenia? Dowiedz się więcej na ten temat w następnych artykułach!
jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 09:00-15:00