Rozwój dziecięcy jest fascynującym procesem, pełnym zdumiewających zmian i odkryć. Jednym z kluczowych elementów tego nieustannego rozwoju jest zdolność do rozumienia myśli, uczuć i intencji innych osób, czyli posiadanie tzw. teorii umysłu. Co to dokładnie oznacza i dlaczego warto poświęcić uwagę tej koncepcji, gdy wspieramy rozwój dzieci?
Teoria umysłu, jako jeden z ośmiu obszarów umiejętności społecznych w metodologii Węglarz i Bentkowskiej, jest kluczowym elementem w zrozumieniu ludzkiej zdolności do analizy myśli, uczuć i intencji innych osób. Pierwszy raz pojęcie to pojawiło się w 1978 roku, kiedy to badacze Premack i Woodruff zainicjowali analizę procesu myślowego szympansów, a później również ludzi.
W zwięzły sposób teoria umysłu definiuje się jako zdolność do wnioskowania o stanach umysłu innych jednostek, co obejmuje zrozumienie ich intencji, planów i potrzeb. Naturalnie, niemożliwe jest poznanie dokładnie tego, co ktoś myśli. Jednak, opierając się na obserwacjach, wypowiedziach i zachowaniach innych, jesteśmy w stanie formułować przewidywania dotyczące ich stanu umysłowego. Stąd właśnie nazwa “teoria umysłu”, która podkreśla charakter przewidywań i hipotez, jakie formułujemy w oparciu o nasze zrozumienie świadomości innych osób.
Rozwój teorii umysłu związany jest z treningiem umiejętności społecznych i interakcjami z innymi ludźmi. Dzięki zdobywanym doświadczeniom społecznym gromadzimy coraz to więcej informacji na temat otaczającego nas świata, co pozwala na sprawniejsze tworzenie wyobrażeń dotyczących myśli i uczuć innych osób.
Aby skutecznie rozwijać u dziecka teorię umysłu, kluczowe jest aktywne angażowanie się w trening umiejętności społecznych oraz regularne uczestnictwo w interakcjach z innymi ludźmi. Proces ten jest ściśle związany z doświadczeniami społecznymi, które pozwalają na stopniowe gromadzenie coraz większej ilości informacji na temat otaczającego nas społecznego kontekstu. To z kolei umożliwia bardziej precyzyjne tworzenie wyobrażeń dotyczących myśli, uczuć i intencji innych osób.
Ważnym elementem jest stwarzanie dziecku możliwości uczestnictwa w różnorodnych sytuacjach społecznych. Poprzez zaangażowanie w gry zespołowe, wspólne rozmowy, czytanie książek przedstawiających różne postaci i ich historie, dziecko zdobywa praktyczne doświadczenia, które stanowią podstawę dla rozwijania teorii umysłu.
W swojej książce autorki zwracają uwagę na istotę trzech zagadnień w kontekście rozwoju teorii umysłu. Proponują zacząć od zauważania innych i rozwijania wyobraźni – są to składowe niezbędne do rozumienia perspektywy drugiego człowieka. Zauważanie innych stanowi podstawę nie tylko w rozwoju teorii umysłu, ale również empatii. Kwestia ta rozumiana jest przez autorki dwojako. Mowa o dostrzeganiu drugiego człowieka w sensie fizycznym (tego, jak jest ubrany, jak wygląda i jak się zachowuje) oraz psychologicznym (koncentracja na tym, co lubi dana osoba, jakie ma potrzeby).
Chcąc rozwijać umiejętność zauważania innych, koncentrujemy się na umiejętności obserwacji, słuchania i zadawania pytań. Rozwijanie wyobraźni pozwala na „wejście w buty” drugiej osoby. Dzięki wyobraźni potrafimy zrozumieć intencje i przyczyny zachowania naszego towarzysza. W tym obszarze warto pamiętać o znaczeniu myślenia przyczynowo-skutkowego. Tworzenie połączeń między wydarzeniami ułatwi dzieciom postawienie się w sytuacji drugiego człowieka.
Rozumienie perspektywy innej osoby oznacza nie tylko obserwację zachowań i interakcję z drugim człowiekiem. Aby w pełni zrozumieć zachowanie, wnioskować na temat jego przyczyn oraz przewidywać przyszłe reakcje, konieczne jest postawienie się w sytuacji drugiej osoby, możliwe dzięki rozwojowi wyżej wymienionych zagadnień. Pomocne może być odwoływanie się do doświadczeń i emocji osób, które dziecko zna (z rodziny, bliskiego otoczenia czy fikcyjnych, ale dziecku bliskich). Dzięki temu zwiększa się świadomość, że nasze przekonania i myśli na dany temat nie zawsze muszą być tożsame z przekonaniami i myślami innych.
Wiesz już, czym jest teoria umysłu i na czym skoncentrować się chcąc wspierać jej rozwój u dziecka. Poniżej przedstawiamy 5 propozycji pracy, które mogą okazać się pomocne podczas zajęć TUS:
Więcej o naszych propozycjach pracy w ośmiu obszarach umiejętności społecznych na szkoleniu Trener TUS! :)
jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 09:00-15:00